Chociaż postanowienia dotyczące polepszenia swojej sytuacji finansowej są dobrym pomysłem o każdej porze roku, ludziom łatwiej jest określić je na początku roku. Bez względu na to, kiedy zaczniesz, podstawa zostaje taka sama. Oto 9 kluczowych sposobów osiągnięcia wolności finansowej.

1) Otrzymuj sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę i wydawaj mniej, niż zarabiasz. Brzmi jak uproszczony schemat, jednak wielu ludzi boryka się z tą elementarną zasadą. Upewnij się, że wiesz, ile twoja praca jest warta na rynku. Zrób to na podstawie swoich umiejętności, produktywności, zadań w pracy, wkładu w firmie i stawki obowiązującej w firmie i poza nią. Jeśli twoja pensja jest chociaż o 2 tysiące złotych niższa w skali roku, niż powinna, ma to kumulatywny efekt na przebieg twojej sytuacji finansowej. Bez względu na to, ile zarabiasz, nigdy ruszysz do przodu, jeżeli wydajesz więcej, niż zarabiasz. Dużo łatwiej jest wydawać mniej, niż zarabiać więcej, a małe cięcia budżetowe w niektórych dziedzinach życia mogą skutkować sporymi oszczędnościami.

2) Trzymaj się budżetu. Skąd możesz wiedzieć, gdzie idą twoje pieniądze, jeżeli nie planujesz swojego budżetu? W jaki sposób możesz ustalić swoje cele finansowe i oszczędnościowe, jeżeli nie wiesz na co wydajesz pieniądze? Potrzebujesz planu, bez względu na to czy zarabiasz 1000 zł czy 5000 zł.

3) Spłać swój dług. Pożyczka jest jedną z najtrudniejszych przeszkód na drodze do sukcesu finansowego. Tak łatwo zaciągnąć teraz pożyczkę, gdy banki prześcigają się w ofertach. Pożyczki i jakiekolwiek inne długi trzymają nas w tyle. Podejmij się dodatkowej pracy lub zacznij odkładać więcej na spłatę swojego długu.

4) Zadbaj o swój plan emerytalny. Przemyśl założenie dodatkowego konta emerytalnego lub dogadaj się z pracodawcą na temat pracowniczego programu emerytalnego.Jeśli już udzielasz się w tej kwestii, postaraj się zwiększyć swoje udziały.

5) Opracuj plan oszczędnościowy. Na pewno już to słyszałeś/aś: Zapłać najpierw sobie. Jeśli czekasz do momentu, kiedy opłacisz wszystkie inne finansowe zobowiązania i zostawiasz sobie to, co zostało, istnieją spore szanse, że nigdy nie zaoszczędzisz odpowiednich środków. Zawsze po otrzymaniu wypłaty zarezerwuj sobie 5% lub 10% na oszczędności, zanim zaczniesz płacić za inne rzeczy. Najlepiej, gdy część twoich pieniędzy zostaje zdeponowana automatycznie na osobne konto.

6) Inwestuj. Jeśli już dokładasz się do planu emerytalnego i konta oszczędnościowego, możliwe, że możesz również przeznaczyć część środków na inwestycję, czyli dochód pasywny.

7) Maksymalizuj swoje korzyści zatrudnienia. Korzyści takie jak: pracowniczy program emerytalny, ubezpieczenie zdrowotne, dopłaty do sportu, wszystko na co sam przeznaczyłbyś/łabyś duże sumy. Upewnij się, że możesz wyciągnąć ze swojej pracy jak najwięcej.

8) Przejrzyj swoje opłaty ubezpieczeniowe. Zbyt wielu ludzi jest namówionych na zbyt drogie ubezpieczenia. Bez względu na to, czy jest to ubezpieczenie w razie wypadku, pożyczki, OC, czy inne. Zorientuj się w cenach ubezpieczeń na rynku, aby nie przepłacać.

9) Zachowuj rachunki. Jeśli nie zachowujesz swoich rachunków, może ominąć cię kilka ulg podatkowych. Ustal system śledzenia rachunków, który możesz wykorzystać w ciągu roku. Utrzymuj rachunki za wszystkie swoje wydatki, w ten sposób łatwiej będzie ci zaplanować budżet i zobaczyć gdzie możesz zredukować swoje koszty.